Strona domowa>>Praca Niemcy>>III. WYBÓR DOBREJ AGENCJI PRACY
Praca Niemcy

III. WYBÓR DOBREJ AGENCJI PRACY

III. WYBÓR DOBREJ AGENCJI PRACY - Kobietypraca.orgOstatnimi czasy bardzo dużo Polaków decyduje się na podjęcie pracy w Niemczech. Niektórzy poszukują zatrudnienia indywidualnie, inni zaś korzystają z usług specjalnych pośrednictw. Ta druga możliwość często jest bardziej przystępna dla każdego – i dla osób, które nigdy nie wyjeżdżały do pracy za granicę, i dla tych, które zarabiały już poza naszym krajem. Agencja zatrudnienia może ułatwić wiele spraw – przedstawia pracodawców, pomaga w załatwieniu koniecznych formalności, nierzadko zapewnia też przejazd i zakwaterowanie. Aby jednak uchronić się od niechcianych frustracji, zdenerwowanie i kłopotów, należy wybrać pewnego, kompetentnego pośrednika. Jak trafić na wiarygodną i legalną agencję pracy?

Poszukiwanie potwierdzonych informacji

Przed podjęciem postanowienia o skorzystaniu z usług konkretnego pośrednictwa, trzeba zweryfikować, czy działa ono zgodnie z prawem. Należy sprawdzić, czy wybraną agencję wpisano do wymaganych rejestrów – między innymi do Krajowego Rejestru Sądowego i Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia. Warto też zwrócić uwagę na to, czy może ona przedstawić istotne certyfikaty. Nie zaszkodzi również dowiedzieć się, jakie doświadczenie ma wybrane pośrednictwo – od jak dawna działa i z jakimi pracodawcami utrzymuje kontakty zawodowe. Trzeba też poddać ocenie, jak przebiega rekrutacja i czego osoba zatrudniona może oczekiwać po podpisaniu kontraktu. Takie informacje udostępnia na przykład strona internetowa Agencji Pracy organizującej zgodnie z prawem wyjazdy zarobkowe do Niemiec.

Bezwzględnie powinno się także uważać na możliwe oszustwa finansowe – dobry pośrednik nie będzie żądał od swoich kandydatów opłat na przykład za przedstawienie propozycji posad. Przed ostatecznym zdecydowaniem o podjęciu współpracy, warto też poszukać porady osób, które były już zatrudnione w wybranej agencji. Świetnym źródłem informacji mogą być fora internetowe oraz portale udostępniające oceny konkretnych pośrednictw. Niezłym pomysłem jest również poproszenie o pomoc swoich znajomych – być może któryś z nich pracował już kiedyś w Niemczech i zna jakiegoś sprawdzonego pośrednika.

Stosując wymienione wyżej wskazówki, można trafić na taką legalną agencję zatrudnienia, która umożliwi podjęcie owocnej współpracy.