Strona domowa>>Praca Niemcy>>I. PRACA W NIEMCZECH – INFORMACJE OGÓLNE
Praca w Niemczech - Kobietypraca.org
Praca Niemcy

I. PRACA W NIEMCZECH – INFORMACJE OGÓLNE

Praca w Niemczech - Kobietypraca.orgZamożne społeczeństwo niemieckie ma atrakcyjny rynek pracy i całkiem niezłe zaplecze socjalne. oferta pracy w tym kraju kusi od lat wielu Polaków. Z drugiej strony problemy z językiem, pozostawienie w Polsce rodziny i bliskich, może zniechęcać do opuszczenia Polski i wyjazdu do Niemiec.

Zdarza się, że w rodzinie pojawiają się rozterki, czasami zgrzyty, bo mąż pracuje w Niemczech, a żona została w domu. Wizyty męża w Polsce przypominają z czasem pobyt gościa. Niektóre małżeństwa radzą sobie z tym całkiem dobrze inne przeżywają rozterki, a nawet rozpadają się.

Dlatego wielu Polaków, zanim zdecyduje o wyjeździe do pracy do Niemiec, zastanawia się, czy to zrobić. Jak każda praca daleko od domu, zatrudnienie w Niemczech ma swoje plusy i minusy.

MOCNE STRONY PRACY W NIEMCZECH

Wyrozumiałość i optymizm

Mocne strony pracy w Niemczech - Kobietypraca.orgSpołeczeństwo niemieckie to naród bardziej otwarty od polskiego. Niemców nie szokuje obecność homoseksualistów na ulicach, pstrokate stroje, czerwone i zielone fryzury, mix ras i narodowości. To zjawiska tolerowane, a nawet codzienne w Niemczech. Tak dużej tolerancji u nas nie ma. Sytuacja nieco się zmieniła w obliczu problemu migracyjnego, ale nadal Niemcy to społeczeństwo otwarte.

Niemcy mieszkańcy Niemiec często się uśmiechają, deklarują zadowolenie, nawet gdy ich życie jest na niższym poziomie. Radość ze zdrowia i podstawowych wartości jest ich mocną stroną. W porównaniu do Polaków Niemcy są bardziej radośni i zadowoleni.

Zatrudnienie i lepsze pieniądze

W Niemczech prędzej można znaleźć pracę niż w Polsce. Praca na pełnym etacie wystarczy, aby zarobić co najmniej dwa razy tyle. wiele zależy od naszego wykształcenia, kwalifikacji, ale nawet bez tego wyposażenia, można znaleźć dobrą pracę, np. przy zbiorach owoców i warzyw, opieka nad seniorem lub pomoc w pracach domowych.

Bezpieczny socjal

Niemcy znani są z dobrego zabezpieczenia socjalnego. Jeżeli kobieta jest w ciąży, ktoś nie ma gdzie mieszkać, państwo niemieckie jest wówczas pomocne. By uzyskać uprawienia do socjalu, trzeba spełniać kilka kryteriów. dużo polskich rodzin i polskich pracowników korzysta z niemieckiego socjalu i bardzo dobrze go ocenia.

Czy przekonują Cię zalety pracy w Niemczech? Jeżeli tak, jak wszyscy Polaków pracujących w tym kraju, to przeglądaj oferty zatrudnienia w Niemczech, wybierz coś dla siebie i spróbuj swoich sił na niemieckim rynku pracy.

SŁABE STRONY PRACY W NIEMCZECH

Problem z biurokratycznymi procedurami

Słabe strony pracy w Niemczech - Kobietypraca.orgW naszym kraju panuje powszechne przekonanie, że biurokracja zatruwa nam życie. W Niemczech jest tak samo. Niemiecki porządek wyraża się w przestrzeganiu prawa i biurokratycznych czynności i obowiązków. Wszystkie sprawy muszą być uregulowane właściwym dokumentem. Trzeba mieć dowód potwierdzający np. legalne podjęcie pracy.

Problem z językiem

Żeby poradzić sobie z funkcjonowaniem w Niemczech, trzeba przynajmniej średnio znać język. To zdecydowanie ułatwia sytuację. Polacy, którzy długo przebywają w tym kraju, w miarę poprawnie go opanowali. Nowi przybysze do Niemiec przez rok lub dłużej mają problem z językiem niemieckim. niemiecki jest trudniejszy od angielskiego. Niemcy dobrze go znają. Zanim poznamy niemiecki, porozumiewanie się w języku angielskim stanowić będzie duże ułatwienie w pozyskaniu pracy i miejsca do zamieszkania.

Usługi niemieckie są drogie

To prawda usługi niemieckie są drogie. doktor stomatolog czy mechanik za swoją usługę policzą dużo więcej niż u nas. Pierwsze takie doświadczenie może być nieprzyjemne. po pewnym czasie, nauczymy się radzić sobie z taką sytuacją. Czasem usług podobnych można skorzystać podczas przebywania w Polsce. Czasem jednak trzeba zapłacić więcej, jeżeli powrót do kraju jest w danej chwili niemożliwy.